צור קשר
מי אנחנו

משרד עו"ד ג'ני חבשי, מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הבנקאות וה-BDI.  בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקים, הגנה על זכויות משפטי וייצוג משפטי.

מהו BDI והאם ניתן למחוק רישום שלילי

בשנת 2004 נכנס לתוקפו חוק שירותי נתוני אשראי, התשס"ב 2002 ,  חוק המסדיר את הכללים בנוגע לקבלת או למסירת מידע פיננסי וכן כולל סנקציות למי שפעל בניגוד לחוק זה. חוק זה ומאפשר לגוף הנותן אשראי (כגון בנקים) להיחשף למידע פיננסי נחוץ אודות הגורם המבקש אשראי ובכך להעריך את הסיכון מראש עוד טרם מתן האשראי.

ברה יכולה לעסוק באיסוף נתוני אשראי אך ורק אם ניתן לה רישיון לכך ממשרד המשפטים, בהתאם לחוק וגוף שבוחר לעסוק בתחום זה ללא רישיון צפוי לעמוד לדין פלילי. בישראל, החברה המוכרת ביותר העוסקת באיסוף נתוני אשראי הינה חברת BDI - Bussiness Data Israe)l).

 

יודגש כי רישום שלילי בהתאם לחוק זה הינו רישום פיננסי הכרחי מגופים מסוימים בהתאם למפורט בחוק ובתקנות מכוחו, ולא מדובר במידע פיננסי כללי כגון הוצאות, הכנסות, וודאי שלא מדובר במידע שאינו פיננסי, כגון מצב בריאותי.

על הגופים הבאים חלה החובה לדווח לחברות העוסקות באיסוף נתוני אשראי:

  • כונס הנכסים הרשמי.  מביטול ההליך המידע מוצג עד כ - 7 שנים.

  • לשכות ההוצאה לפועל. ממועד פתיחת התיק המידע מוצג עד כ- 5 שנים. 

  • תאגידים בנקאיים וחברות אשראי. ממועד משלוח ההתראה המידע מוצג עד כ- 5 שנים

  • בתי משפט

  • חברות מסחריות שונות בדגש על חברות סלולר, אינטרנט, ביטוח

גופים אחרים רשאים לדווח אולם אינם מחויבים. בדרך כלל מי שיבקש לקבל דו"ח רישום שלילי או חיובי הם התאגידים הבנקאיים וחברות האשראי.

חשוב לדעת כי חברה העוסקת באיסוף נתוני אשראי מחויבת לאסוף ולספק מידע אך ורק בהתאם לחוק ובמידה שכן על מידע זה חל איסור פרסום ובמידה ותעשה שימוש במידע שלא בהתאם לחוק, חשופה לתביעת לשון הרע. בנוסף, במידה ותפעל במעשה או במחדל בניגוד לחוק זה הרי שביצעה עוולה נזיקית וחשופה לתביעה מכוח הוראות פקודת הנזיקין.

 

במידה ונתקלתם בסירוב למתן אשראי מגורם כזה או אחר בנימוק של רישום שלילי, מומלץ לפנות אלינו ליעוץ משפטי כדי לקבל דו"ח לעיון מפורט יותר ולבחון את דרכי הפעולה מול אותו גוף אשר מסר את המידע לחברת המאגר.בכל דו"ח חייבים להיות מצוין תאריך מדויק שישקף את מועד הרישום ובדו"ח לעיון יהיה מפורט מיהו הגורם אשר סיפק את הנתון, בגין מה נרשם ולמי הועבר הרישום בחצי שנה האחרונה.

 

במידה והמידע שאינו נכון או אינו מדויק באותה חברה העוסקת באיסוף נתוני אשראי, באפשרותנו להגיש לאותה החברה בקשה לתיקון ואותה החברה תיתן החלטה לאחר שקיבלה את תגובתו של אותו גורם שהעביר את המידע השנוי במחלוקת ובמידה ובהחלטתה תסרב לבצע את התיקון המתבקש באפשרותנו להגיש על כך ערעור לבית המשפט השלום, בתוך 45 יום. כמובן שלצורך תיקון מידע שגוי או פנייה לערכאות משפטיות אם בערעור ואם בתביעה מומלץ להיעזר בשירותיו של המשרד העוסק בתחום ובכך להגדיל באופן ניכר את סיכויי ההצלחה. 

ג'ני חבשי, משרד עורכי דין עוסק בתחום הבנקאות וה-BDI וייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: jeny@habashi-law.co.il, טלפון: 052-6023388.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.